Алєксєєв: Для забезпечення якісного розслідування кримінальних проваджень та судочинства до КПК необхідно вносити зміни

09.12.2016 13:09

Відкриття матеріалів кримінального провадження сторонам виключно на стадії підготовчого судового розгляду дозволить уникнути затягування строків передачі справи до суду. Про це сказав народний депутат від «УДАРу», заступник голови комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв.

За його словами, відповідна норма передбачена у зареєстрованому ним спільно з іншими народними депутатами законопроекті №5490 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження)”

Як пояснив Алєксєєв, за чинним КПК до строку досудового розслідування зараховується і час ознайомлення сторонами із матеріалами кримінального провадження, в той час як строк досудового розслідування продовжується прокурором виключно для збору доказів. Це призводить до затягування строків ознайомлення сторонами із цими матеріалами і передачі справ до суду.

«Аби врегулювати це питання, положення статті 290 Кодексу, які регулюють питання відкриття матеріалів сторонами, ми пропонуємо виключити  із глави “Закінчення досудового розслідування” та перенести до глави “Підготовче судове провадження”. При цьому ключова роль у питання відкриття матеріалів досудового розслідування сторонами провадження у підготовчому судовому засіданні належатиме суду», - пояснив Алєксєєв.

Він також додав, що з метою недопущення затягування здійснення кримінального провадження також пропонується заборонити суду повертати обвинувальний акт, який подано прокурором повторно.

Іншою важливою нормою, яку пропонується змінити, є збільшення максимального строку досудового розслідування для особливо тяжких злочинів, скоєних організованими групами чи злочинними організаціями з нинішніх 12 місяців до 18. За словами Алєксєєва, існуюче процесуальне обмеження в складних випадках, де йдеться про багатоепізодність, проведення низки експертиз та розшук підозрюваних, не дає можливості якісно підготувати справу до передачі до суду.

«Це призводить до помилок у правовій кваліфікації, поспішного направлення кримінальних проваджень до суду або взагалі до закриття кримінальних проваджень через збіг максимального строку розслідування. Тому для такої категорії справ строки мають бути збільшені до 18 місяців», - сказав він.

Пропонується також, за словами Сергія Алєксєєва, передбачити додаткові механізми викликати особу, яка перебуває за межами України. Для цього повістка має надсилатися за останнім відомим місцем проживання чи перебування та обов’язково публікуватися в друкованих ЗМІ уряду та парламенту, а також на офіційному веб-сайті органу, що здійснює досудове розслідування.

«У таких випадках особа вважається належним чином ознайомлена зі змістом повістки про виклик з моменту її опублікування у цих засобах масової інформації», - пояснив народний депутат.

Ще одним нововведенням, що передбачає законопроект, стане можливість укладення угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим у провадженні щодо особливо тяжких злочинів, вчинених організованою групою чи злочинною організацією або терористичною групою чи терористичною організацією. Умовою для цього є викриття підозрюваним, який не є організатором такої групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами.

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Новини