Алєксєєв: Антикорупційний суд має вписуватися в судову систему України та відповідати Конституції01.12.2017 14:12

Майбутня антикорупційна судова інституція має гармонійно вписуватися в існуючу судову систему, а її створення повинне відповідати Конституції. Про це зазначив під час зустрічі з експертами Міжнародної антикорупційної консультативної ради народний депутат від “УДАРу”, заступник голови Комітету парламенту з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв. “Я та багато моїх колег розуміємо, який закон потрібен та як його написати. Фактично, залишилось оформити його у законопроект. Для цього ми маємо усунути всі недоліки та врахувати рекомендації Венеціанської комісії”, - відзначив він.

Сергій Алєксєєв нагадав, що зауваження Венеціанської комісії до раніше запропонованого законопроекту №6011 про створення антикорупційного суду стосувались конкретних положень, що, фактично, суперечили Конституції України. Перш за все, за його словами, суб’єктом подання законопроекту щодо створення нового суду може бути виключно Президент. Друге зауваження стосувалось процедури добору кандидатів на посади суддів антикорупційного суду, яка повертала можливість політичного впливу на інституцію та окремих її представників.

“Після судової реформи ми відійшли від політичної залежності суддів, прибравши парламент з процесу відбору суддів. Це було зроблено відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії. В той же час законопроект №6011 пропонував створювати комісію по відбору кандидатів з представників від Верховної Ради, Президента і Міністра юстиції, що є неконституційним і робить суддів знову політично залежними”, - сказав нардеп.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, важливо дотриматися принципу інстанційності в антикорупційному суді та уникнути його автономності, коли представники антикорупційного суду не входять до Верхньої палати Верховного Суду, не дослуховуються до практики ВС та рішень Пленуму ВС.

“Також було зауваження щодо корпоративності, коли рішення про притягнення судді антикорупційного суду до відповідальності може відбуватись лише за згоди ради самого антикорупційного суду, а не як, згідно Конституції, для всіх інших суддів  за згодою Вищої ради правосуддя. Це також недопустимо та неконституційно”, - відзначив Алєксєєв. Разом з тим він наголосив, що найскладнішим етапом роботи при створенні антикорупційного суду є не прийняття відповідного закону, а безпосередньо добір кандидатів. Цей процес, на думку нардепа, буде досить тривалим, виходячи з практики конкурсу до Верховного Суду. А найбільш складним етапом, як юридично, так і психологічно, буде перевірка на доброчесність.

На думку Сергія Алєксєєва, на етапі конкурсу було б доцільно долучити до роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя міжнародних експертів. Нагадаємо, Міжнародна антикорупційна консультативна рада створена Антикорупційною ініціативою ЄС в Україні (EUACI). Цими днями її експерти презентують у Києві висновок щодо шляхів забезпечення компетентного, незалежного й ефективного здійснення правосуддя у справах, пов’язаних з високопосадовою корупцією в Україні.

 

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Новини