Klitschko To The Rescue?

13.01.2012 12:51

Віталій Кличко перебуває на вершині боксерського олімпу разом з братом Володимиром. Однак, чи зможе сорокарічний Кличко стати політичним чемпіоном в Україні, рятуючи націю від авторитаризму, існування якого очевидне для всіх, окрім адміністрації президента Януковича?

Кличко, як і більшість українців, незадоволений діючими політичними лідерами. Водночас, він пропонує мораль, якої так потребує нація, і закликає до дії.

«Коли влада кидає за грати представників опозиції, міліція зупиняє мирні демонстрації, а суди забороняють мітинги, важко говорити, що в цій країні дотримуються прав людини», – заявив Кличко минулої осені в інтерв’ю одному з друкованих видань. «Коли журналістам вказують, які питання задавати чиновникам, і які відповіді мають бути надруковані, неможливо стверджувати, що є свобода слова. Коли рішення суддів можна купити, закон не має жодної сили. Такі прояви автократії існують сьогодні в уряді. Проте історія доводить, що такі правителі мають змінюватися, або будуть відсторонені від влади».

У депутата Київради, який до того ж має ступінь кандидата наук, є велика перевага. Він популярний та користується довірою не лише в своїй країні, але й у світі. У рейтингах суспільної недовіри він має найнижчі показники, водночас має стабільно високі позиції серед найкращих політиків країни, згідно з останніми опитуваннями.

Не зважаючи на стереотип, що боксери не можуть похизуватися інтелектом, привабливість старшого Кличка точно допоможе його політичній силі.

Очікується, що партія “УДАР” подолає 5% бар’єр і буде представлена у Верховній Раді після парламентських виборів 31 жовтня. Якщо це трапиться, – то саме завдяки особистості Кличка, адже він, як і багато інших керівників українських партій, не встиг об’єднати навколо себе велику команду.

Успіх на парламентських виборах може бути просто «розігрівом» перед президентськими перегонами 2015 року, або ж перед черговою спробою стати мером Києва (що йому не вдалося у 2008-му). До речі, вибори мера можуть відбутися навіть цього року.

Тим не менше, Кличко встиг отримати довіру людей як поборник корупції у місцевій владі, завдяки діяльності фракції у Київраді, яка, хоч і знаходиться у меншості, - рішуче бореться з тіньовими земельними оборудками.

У ситуації, коли Партія регіонів Януковича стрімко втрачає довіру, а опозиційний лідер Тимошенко знаходиться у в’язниці, для Кличка може настати зірковий політичний час. Дії іншого опозиційного суперника Кличка – колишнього міністра та парламентарія Арсенія Яценюка, за даними рейтингу Центру Разумкова, не схвалюють 45.9% населення – на два пункти більше, ніж в самого Кличка.

«Це означає, що Кличко має потенційних виборців. Його ім’я не викликає негативної реакції у людей, відтак, вони можуть бути більш толерантними по відношенню до нього», – говорить Михайло Міщенко, аналітик Центру Разумкова.

Хоча на даний час Кличка не розглядають у якості сильного конкурента на президентських виборах 2015, деякі політичні аналітики схильні вважати, що він може перемогти.

«Звісно, у першу чергу мене знають, як боксера», – сказав Кличко у нещодавньому інтерв’ю Financial Times. «Та чи є школа, де вчать на політика?» – запитує він риторично. «Будь-хто, хто має щире бажання робити добро своєму народові та рідній країні, може й повинен йти у політику».

Саме серйозність намірів та те, що ця людина чесно заробила свої гроші, відрізняє Кличка від старих політиків, які домінують у агресивній політиці. Українська політична еліта асоціюється з жадобою, корупцією та клептократією.

«Ім’я Кличка не асоціюється з політикою. Воно асоціюється з лідерством, честю», - каже Михайло Вінницький, професор соціології Києво-Могилянської Академії. «На перший погляд, він проектує певні моральні якості, які подобаються людям, і не виникає запитання про те, як він заробив свої статки, – бо всі знають, що це є результат важкої роботи на боксерському рингу».

У інтерв’ю Financial Times Кличко заявив, що головною якістю політика має бути моральність. Це та риса, яка подобається виборцям.

Вінницький говорить, що Кличко має унікальний шанс звернутися до розчарованих виборців, які втомилися від політиків з обох сторін – від Партії Регіонів Януковича та від тих, хто асоціює себе з помаранчевою революцією.

Разом з позитивним іміджем на батьківщині, Кличко вже має винятковий авторитет на міжнародній арені разом з братом Володимиром. Обидва вони володіють іноземними мовами і відомі в Європі, особливо у Німеччині, де старший Кличко тренується та проводить чимало зустрічей.

«Всі в Європі та в Україні втомилися від старих українських політиків. Кличко ж навпаки має позитивний імідж як в Україні, так і в світі. Тому його й розглядають як майбутнього політичного лідера», – сказав Андреас Умланд, німецький політолог, який викладає в Україні.

У той же час політичні консультанти говорять: хоча на Кличка й тиснуть, аби він не балотувався на посаду мера, він все ж не поспішає включатися у президентську кампанію.

Партія УДАР вже має понад 400 місць у місцевих радах після виборів 2010 року. Різноманітні опитування дають УДАРові високі шанси подолати 5% барєр на парламентських виборах.

Але питання в іншому: чи зможе боксер брати участь у виборах президента країни з 46-мільйонним населенням, політика якої заплутала б навіть самого Макіавеллі?

«Кличко, безумовно, має потенціал, проте треба зважати, що він ще жодного разу не боровся з політичними опонентами, і відкритого протистояння ми ще жодного разу не бачили», – сказав Євген Копатько, директор компанії Research & Branding.

Копатько також сказав KyivPost, що наразі передчасно оцінювати шанси Кличка на перемогу та обережно додав, що його позитивний рейтинг є т.з. «відкладеним очікуванням».

Тим не менш, Україна «готова до повної зміни політичної еліти, яку напевне скинуть», заявив Вінницький, говорячи про незадоволення українців діями нинішніх політиків.

Марк Рачкевич, Kyiv Post

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини