Наталія Новак: УДАР не розгублений, він проводить рекогносцировку (Обозреватель)

14.01.2013 11:53

Наталія Новак до обрання парламентарем від партії УДАР протягом багатьох років була депутатом Київради. А Київрада, як, напевно, знає наш читач, аж ніяк не є інститутом шляхетних панянок: там не бракувало ані хамства, ані бійок, ані порушень регламенту. Тим не менш, те, з чим довелося стикнутися пані Наталії у Раді Верховній, її неприємно вразило.

З особливим обуренням Новак говорить про останню п`ятницю парламенту, коли вона та її колеги по фракції намагались завадити "регіоналам" голосувати чужими картками. Якщо для Наталії Василівни такий спротив минув без прикрих наслідків, то Ірину Геращенко брутально вилаяли, а Марію Матіос, як каже Новак, "набили по руках". В розмові з "Обозревателем" відчувалось, що ця картина все ще стоїть перед очима депутатки, тому і відповідь її на наше перше запитання вийшла, м`яко кажучи, невеселою.

- Пані Наталіє, які ваші перші враження від Ради?

- У мене вже був досвід роботи у достатньо "цікавій" раді – київські міській – часів Черновецького та його "молодої команди". Як я могла пересвідчитися, ті самі методи діють і у Верховній Раді, тільки у більших масштабах. Але одна річ – чути про те, що Рада не є сьогодні незалежним законодавчим органом, а, радше, бізнесовим майданчиком, а інша – побачити все на власні очі. Правил там немає. Тобто вони є, але їх не дотримується як провладна більшість, так іноді й опозиція.

У п`ятницю в усіх без винятку голосуваннях брали участь картки відсутніх депутатів (щонайменше  "госовували" картки 15-20 депутатіввід провладної більшості, яких в залі не було), але на це вже мало звертали уваги, бо на порядку денному було питання декриміналізації. 

- Є відчуття, що фракція УДАР серед інших опозиційних сил почувається найбільш невпевнено: представники "Батьківщини" є старожилами, а "свободівці" з перших днів показали, що претендуватимуть на роль "солістів" і "запєвал" у цьому хорі. Між тим "клічкисти" виглядають дещо розгубленими. Чому?

-  Багато наших депутатів справді вперше потрапили в Раду. Але вони мають досвід роботи у місцевих органах влади,  а це дуже хороша школа. Хоча є і досвідчені депутати: Геращенко, Пинзеник, інші – вони можуть і підказати, і порадити… Тут швидше йдеться про реконгосцировку на місцевості.

Ми – самостійна політична сила з власною програмою, але нам, тим не менш, потрібен час, щоб роздивитися, зрозуміти, наскільки серйозно наші союзники, колеги готові працювати разом з нами над тими чи іншими проблемами.

Ми серйозно готуємось до кожної сесії, повністю опрацювуючи усі документи. Якість команди мене приємно вразила: кожен є фахівцем з того чи іншого питання з достатньо широким кругозором. Є у нас і професійні політики, і юристи, і економісти, і представники бізнесу… Ми не брали участі в бійках у сесійній залі, бо впевнені, що відстоювати свої принципи і позицію треба не кулаками. Ми брали активну участь у блокуванні трибуни, але не опускаємося до вуличних методів у Верховній Раді. "УДАР" прийшов туди працювати і втілювати свою програму. Сьогодні команда Кличка знаходиться на етапі здобуття парламентського досвіду.

- І на цьому етапі отримує критику з усіх сторін. Якщо від "Свободивам "дісталося" за неучасть у бійках, то від "Батьківщинимаєте "догану" за мовне питання…

- …І дивуємось тому, чим ми її заслужили. Позиція Кличка однозначна: державна мова у нас одна – українська. Я суто по-людськи розумію тих, хто виріс у іншому мовному середовищі і побоюється виглядати смішним, але вихід з цієї ситуації лише один: сідати і вчити мову.

- Сам Віталій виконує цей припис? ДепутатЛяшко нещодавно додав своєї олії у вогонь, заявивши, що українська Кличка не набагато краще за мову Азарова

- Віталій Кличко – з сім`ї військовослужбовця,  він зростав не в україномовному середовищі. Але  це не завадило Кличку оволодіти українською мовою. Крім того він працює над удосконаленням своєї української. Також Віталій вільно володіє англійською, німецькою і російською мовами. Бажаємо вільно говорити стількома мовами і пану Ляшку. В українській політиці, на жаль, щоб ти не говорив і якою б мовою,- опоненти завжди знайдуть до чого причепитися.

Наскільки ймовірним є те, що й фракція УДАР з часом делегує у "тушкисвоїх людей? "Регіонал" Чечетов анонсував в Раді приєднання до більшості ще двох десятків перебіжчиків. Ваші депутати в їх числі є?

- У нас тушок немає і не буде! Чечетов каже подібне вже не в перший раз. Він обіцяв великий приплив "тушок" ще до того, як Рада зібралась на своє перше засідання. Це він, мабуть, свою мрію озвучує або щось підсвідоме: Чечетов – відомий диригент "тушок", тож природно, що йому хочеться, аби їх було якомога більше, аби йому вистачило, ким керувати.

А якщо серйозно, то ми з вами прекрасно розуміємо, якими методами створюються "тушки": через тиск на бізнес, підкуп, залякування членів родини тощо. Людина, на яку скеровують подібні методи, повинна, звісно, мати чималий запас і стійкості, і порядності. Але я вірю у нашукоманду –  депутати "УДАРу" прийшли в Раду не за "призами".

Багато зараз залежить і від опозиції: важливо не кидати своїх людей, аби вони опинялися сам на сам  із "провладною машиною", яка дуже часто діє відверто бандитськими методами. З іншої сторони, шлях перебіжчиків є невигідним для них самих: це і кінець політичної кар`єри, і обструкція зі сторони колег (приклад Табалових тому свідоцтво).

Скажу більше: ті бізнесмени, які сьогодні знаходяться в лавах "Регіонів", замислюються над тим, де їхнє місце, і чи варто їм залишатися у ПР. Бо там, як бачимо, немає навіть розділення на "свій-чужий", бізнес відбирають й у колег по партії. І сьогодні вони також розуміють, що гарантія безпеки і впевненість у майбутньому лежить в площині, не сумісній з політикою Партії регіонів. Тож я не виключаю навіть зворотньогопроцесу, коли саме депутати з провладної більшості почнуть покидати її ряди.

А те, що зараз "Регіонам" не вистачає голосів, є виключно їхньою проблемою. Їхні нардепи придбали собі "проїздний квиток" у світле майбутнє, у напрямку до преференцій, працювати ж ніхто з них не збирався від самого початку. Але ж Верховна Рада – це робота, й депутатів обирали не для того, аби вони передали картки іншим, а самі відпочивали на курортах або ж дбали про свій бізнес.  Тому той, хто не бажає працювати, просто повинен скласти з себе депутатські повноваження і тоді представникам партії регіонів не прийдеться бігати по рядах і голосувати за віртуальних депутатів.

- В кулуарах подейкують, що зараз на рішення фракції значним чином впливає заступник Кличка Ковальчук – це відповідає дійсності? Яке взагалі довкола Віталія "силове поле"? Хто ті особи, до чиєї думки він особливо дослухається?

- Позитивна риса Віталія Володимировича – це вміння слухати людей, і не одну людину, а багатьох. На фракції у нас висловлюються всі, хто має таке бажання. При цьому і критику, і конструктив Кличко сприймає адекватно. В структурі партії та фракції є багато підрозділів, що забезпечують її роботу: і юридичний відділ, і експертна рада, і підрозділ стратегічного планування, і ті, хто займається функціонуванням партійних осередків на місцях, тощо.

Що ж стосується Ковальчука, то він є правою рукою Віталія (заступником Кличка  по фракції є також і Віктор Пинзеник – фахівець зі стажем, зокрема, й парламентської роботи). Ковальчук багато зробив для становлення УДАРу – ще на стадії розбудови первинних осередків, в підготовці та організації виборів, адже саме він керував виборчим штабом партії. Природно, що Віталій Володимирович дослухається до його думки. Але це не означає, що Ковальчук є єдиним, з ким спілкується та радиться Кличко.  

- Що чути стосовно виборів київського мера? Чи балотуватиметься на цю посаду Віталій?

- Зараз у Верховній Раді зареєстровано декілька законопроектів щодо виборів у Києві і щодо внесення змін до закону "Про столицю", "Про вибори депутатів місцевих рад", "Про місцеве самоврядування". Наш проект містить пропозицію провести вибори мера і київського міського голови 2 червня цього року. При цьому ми пропонуємо провести чергові вибори. Згідно законопроекту від "Батьківщини", вибори пропонується провести як позачергові.

- А в чому різниця?

- Різниця суттєва. Депутати та міській голова, обрані на чергових виборах, мають термін повноважень п`ять років, а ті самі ж особи, але обрані позачергово, наділяються повноваженнями до наступних чергових виборів. Наступні ж чергові вибори припадають на жовтень 2014 року. Якщо йти за цим законопроектом, ми оберемо місцеву владу на півтора роки.

Але на мою думку, перш за все треба розглянути ті проекти законів, в яких йдеться про повернення  Києву реального самоврядування. Для цього київському міському голові слід повернути повноваження керівника виконавчого органу, прибрати з Бюджетного кодексу дискримінаційну норму, згідно у киян забирають 50% податку на доходи з фізичних осіб…

- Так, ваша фракція хочеоб`єднати посади мера та голови  КМДА. Гадаєте, подібне поєднанняє виправданим?

- Розумієте, бути "англійькою королевою" меру неправильноі неефективно. Уявіть, що претендент на посаду мера йде на вибори. Він декларує, що зробить те, те і те… Але у нього немає жодних важелів. І, щоб виконати обіцянки і втілити зміни,  він повинен працювати з яким-небудь Поповим, котрий і не думає сприяти опозиційному діячеві…

Виходить суцільна омана: ти казав киянам "я прийду і зроблю", але тобі не дали бюджету, у тебе нема управління, ти не можеш вплинути навіть на голову районної державної адміністрації, бо він також призначений президентом. Але хіба президент опікується вивозом сміття, прибиранням будинків? Це виключно самоврядні функції та завдання, які перетягнула на себе адміністрація президента…

І хоч зараз треба обирати і Київраду, і мера, ми свідомі того, що у підсумку знову отримаємо орган, який не зможе належним чином виконувати свої функції… І ще одне. Якщо ми дійсно хочемо, щоб мер Києва представляв інтереси всієї громади, його слід обирати у два тури.

Якщо "Свобода" на мерське крісло висуне свого претендента, а "Батьківщина" – свого, як реагуватиме на це УДАР? 

- Якщо опозиція хоче чогось досягти, то іншого шляху, окрім як домовлятися та висувати єдиного кандидата, у неї просто нема. Наскільки ми всі будемо до цього спроможними – покаже час. Зараз кожен обмірковує свою стратегію, тактику, зважує ресурси тощо. Відтак піде процес домовленостей. Щодо Віталія, то він, як заявляв про це,  прийматиме рішення після того, як будуть оголошені вибори.

Якщо він буде мером без повноважень, є ризик того, що у нього не вистачить часу чи можливостей для реалізації своєї програми. З іношого боку, він давно хотів обійняти цю посаду, у нього є бачення розвитку Києва як столиці. Але, ще раз повторюю, крім бачення та бажання, треба мати і важелі для втілення планів.

- Але посада мера була б для нього непоганим майданчиком для балотування у президенти…

- Такий майданчик може бути як позитивно забарвленим, так і негативно. Бо йдеться, як я вже сказала, про можливості виконати свої зобов`язання. Якщо щорічний бюджет Києва має складати 25 мільярдів гривень, а новообраному меру дадуть 15, як йому дбати про місто, як усувати його проблеми? Решту бюджету давно забрали у державну казну, а звідти він розтікся по кишенях "регіоналів".

Треба повернути місту реальне самоврядування, бо інакше бути мером Києва означатиме літати зі зв`язаними крилами. 

- Окрім законопроектів, що стосується виборів та об`єднання повноважень мера і голови КМДА, якими будуть інші законодавчі ініціативи УДАРу?

- Справедливо, мабуть, кажуть, що в Україні – інфляція законодавчої творчості. Такої кількості законів, як у нас, ніде немає. Між тим законопроекти повинні приносити користь державі, а не носити суто лобістський характер.

Одним з перших законопроектів, який ми подали, був проект закону про ліквідацію депутатських пільг. Днями ми зареєстрували проект змін до пенсійного законодавства з тим, щоби пенсія для чиновників будь-якого рівня – зокрема, й президента, урядовців та народних депутатів – нараховувалась на загальних підставах.

Зареєстрували ми і зміни до закону "Про столицю". Маємо законопроект щодо ліквідації оффшорних зон – тут йдеться про денонсацію давньої угоди між Кіпром та Радяньким Союзом, яка і давала підстави для виведення коштів через кіпрські офшори.. 

- "Батьківщинапрогнозує дострокові парламентські вибори у 2013 році (а заразом і президентські). Буквально днями Турчинов вкотре "полякав" цим владу. Як ви оцінюєте вірогідність їх проведення?

- Як незначну. Останні вибори далися надто тяжко… До речі, про дострокові вибори говорить не лише опозиція, як метод тиску цю тезу використовує і влада, демонструючи таку собі броваду: мовляв, ми все одно переможемо, хоча владі зараз – говорячи російським прислів`ям – "не до жиру, быть бы живу"…

Насправді ж фінансово знекровленими нині є і влада, і опозиція. Та й у держави коштів на це у бюджеті немає. Ідея з виборами зустріне неабиякий спротив – і в лавах тих, хто підкуповував виборців, і в лавах тих, хто чесно боровся за свій мандат. Хоча з іншого боку фактор соціуму, який врешті-решт може повстати, вимагаючи перезавантаження  всієї владної структури – переобрання і парламенту і, і президента, також не варто скидати з рахунків…

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини