Віктор ЧУМАК: «Ніхто не закликає хапатися за вила» (День)

03.04.2013 14:28

У розмові з «Днем», яка відбулася напередодні голосування, депутат від партії «УДАР» Віктор ЧУМАК зазначив, що відтермінування київських виборів ні до чого хорошого не призведе. «Провести вибори влітку, коли люди поїдуть із міста, ми не дамо. Так само, після втрати легітимності не зможе працювати Київрада. Потрібно сідати й домовлятися».

ЩОДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ — ПОЧАВСЯ ДІАЛОГ

— Пане Вікторе, чому за дату призначення місцевих виборів у Києві не боролися раніше, не блокували парламент (постанова була зареєстрована ще в грудні)?

— У першу чергу ми хотіли вирішити питання персонального голосування. Ми досягли цього, і зараз стало очевидним, що регіонали не мають більшості. Минулого пленарного тижня вони не змогли провести жодного документа із пропозиціями Президента. Понад те, зараз, коли потрібно ухвалювати документи, пов’язані з євроінтеграцією, провладна партія домовляється з усіма фракціями. Почався нормальний політичний процес — діалог.

— Учора біля Верховної Ради опозиція зібралася для того, щоб стимулювати голосування депутатів за місцеві вибори. Присутні виступили проти чинної київської влади. Хто буде цією новою владою? Можливо, було б легше зібрати людей, запропонувавши їм єдиного кандидата на крісло мера?

— Безумовно, опозиція повинна висунути і підтримати єдиного кандидата. Ми діємо послідовно. Має бути призначена дата виборів, визначені правила, за якими вони відбудуться. А для людей, коли влада повністю нехтує їхніми правами і потребами, сьогодні головне — не хто кандидат, а те, що з громадянами мусять рахуватися, закони необхідно виконувати. Тому кияни повинні заявити про свою громадянську позицію й про те, що сьогодні столиці потрібна нова влада.

ЯКЩО ОПОЗИЦІЯ ВИСУНЕ УЗГОДЖЕНУ КАНДИДАТУРУ, ВИБОРИ У ДВА ТУРИ НЕ ЗНАДОБЛЯТЬСЯ

— Чи буде опозиція наполягати на змінах до виборчого законодавства, а саме, на запровадженні виборів у два тури та поверненні меру його повноважень?

— Це треба робити, хоча власний виборчий досвід показує, що сумарна підтримка єдиного кандидата, висунутого трьома партіями, складає близько 80% голосів. Тому якщо буде узгоджена одна кандидатура, вибори у два тури стають вже не такими критичними. Так само треба повернути повноваження меру. І «УДАР» наполягає, щоб ці законопроекти були розглянуті парламентом цього сесійного тижня.

— Нещодавно відбувся черговий захід у рамках акції «Україно, вставай!», до якого приєднався і Кличко. Основною метою оголошено імпічмент президента. Однак ефективнішим є об’єднання довкола якихось ідей, а не проти чогось чи когось. Який конструктив може запропонувати опозиція натомість?

— Я згоден, що потрібно думати на багато кроків уперед. Партійні програми трьох опозиційних партій розраховані на п’ять наступних років. За великим рахунком, потрібно лише скоригувати поставлені цілі й знайти точки перетину в поглядах опозиційних сил щодо подальшого розвитку країни та суспільства. Те, що нас роз’єднує, краще винести за дужки і не ставити зараз на порядок денний.

Крім того, ця акція покликана не лише мобілізувати людей, вона несе й інформаційний характер. Коли політики втрачають можливість звертатися до своїх виборців й доводити власну позицію навіть із трибуни ВР чи через ЗМІ, більшість яких підконтрольні владі, їм залишається піти в народ. Ми ведемо нормальну роботу з людьми. Ніхто не закликає хапатися за вила. Але люди мають зрозуміти, що від них залежить завтрашній день. Якщо сидіти, обурюватися й чекати — нічого не зміниться.

— В умовах, коли є певні зовнішні ризики, зокрема з боку Росії, чи логічно розхитувати ситуацію всередині країни?

— Політичні лідери звертаються до своїх виборців для донесення власної позиції. Це — нормальна європейська практика.

— Наймасштабніша акція очікується в Києві. Що буде робити опозиція надалі?

— Опозиція і влада отримають потужний сигнал від суспільства. Останній захід у рамках акції відбудеться на День Європи, коли буде крайній термін виконання Україною вимог, поставлених ЄС щодо можливості підписання Угоди про асоціацію. В залежності від дій влади в цьому напрямку буде будуватися і наша подальша поведінка. Можливо, ця акція набуде постійного характеру, щоб нагадувати владі про те, скільки днів залишається до листопада і що вона має виконати. Потрібен годинник із відліком часу, як перед Євро-2012.

— Ваша колега Ірина Геращенко розповіла «Дню», що опозиція буде вносити поправки та пропозиції до проектів влади. Чи є в опозиції портфель власних відповідних законодавчих напрацювань?

— Нещодавно ми внесли кілька проектів антикорупційного характеру: про створення Антикорупційного бюро (окремого органу, який займається антикорупційною політикою), про перевірку чиновників усіх рівнів, експертизу нормативних актів для недопущення лобістських проектів, обов’язкову публікацію даних декларації чиновників. Ми вносимо велику кількість проектів законів і пропонуємо альтернативу.

У КОЖНІЙ З ОПОЗИЦІЙНИХ ПАРТІЙ УЖЕ ВІДПРАЦЬОВУЮТЬ МОДЕЛІ РОЗВИТКУ ПОДІЙ 2015 р.

— Останнім часом у Кличка багато поїздок за кордон. Яка їх мета?

— Це нормальна європейська і світова практика, коли лідер однієї з партій, яка має значну підтримку громадян, їде за кордон у робочу поїздку для обміну думками із колегами. Це називається «звірити годинники» з партнерами щодо оцінки ситуації в країні. Окрім того, ми бачимо, що цього політика сприймають на найвищому рівні.

— Наскільки правдиві тези щодо застосування санкцій до українських політиків?

— До посадовців, які причетні до неправосудних рішень, прокурорів, слідчого апарату, суддів, міліціонерів, які надають злочинні накази, санкції можливі й необхідні. Люди мають розуміти, що влада не вічна. Усім доведеться відповідати за неправомірні рішення.

— Які сценарії розглядає опозиція щодо 2015 року?

— Зараз існує загроза того, що влада може штучно інспірувати загострення політичної ситуації, щоби ввести надзвичайний стан і завернути вибори. Звідси з’явився й законопроект щодо деяких змін до закону про національну безпеку. Ним передбачено, що умовою для введення НС можуть бути міжнаціональні, міжконфесійні конфлікти, захват урядових споруд, приміщень органів місцевого самоврядування тощо. Кому це потрібно? Який сценарій закладається? Неважко знайти відморозків, які розпочнуть криваві акції в країні, й заборонити вибори.

У кожній із партій вже існують певні групи, які відпрацьовують моделі розвитку подій у 2015 р. До того ж узгоджена стратегія — вимога виборця. Звісно, потрібно зберігати свою унікальність і нішу, але треба думати про те, що нам не самим будувати країну. Необхідно узгоджувати позиції всіх сторін, щоб зміни в країні були ефективними.

Анна ЧЕРЕВКО, «День»

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини