Віктор Чумак: Сьогодні загроза наступу Росії менша, ніж учора (INSIDER)

05.03.2014 11:06

Увівторок Верховна Рада нарешті створила комісію, яка займатиметься питаннями конфлікту в Криму. Але її склад досі не визначено. INSIDER запитав у депутата від УДАРу, офіцера прикордонних військ Віктора Чумака, чи зберігається загроза наступу Росії, чому не закрили кордон і чому депутати не поїхали в Крим підтримати військових.

- Верховна Рада уже створила комісію щодо переговорів про ситуацію в Криму з Російською Федерацію?

- Так, є домовленості щодо створення комісії, але це питання ще обговорюється. Має бути дві комісії. Після засідання парламенту збираються керівники фракцій, аби обговорити хто ввійде до їх складу.

- Пане Вікторе, чому за ці дні, від початку конфлікту, лише лічена кількість депутатів побували в Криму, адже це перше, що треба було зробити?

- Напевно, це помилка…. Я не можу відповісти, чому так сталось. Особисто я постійно на зв’язку з Кримом, маю знайомих у військових частинах, знаю, що відбувається в Перевальному, підтримую контакти із прикордонниками, офіцерами.

- Яка там ситуація зараз?

- Критична, йде важкий пресинг. Я розмовляю з ними лише вночі, оскільки вдень вони не можуть говорити. Надходять погрози життю офіцерів, їхнім сім'ям…. Зараз наші військові в непростій ситуації. Однак ми всі спостерігаємо за їхньою мужністю, вони пам'ятають, що присягали на вірність Україні, і я готовий перед ними вклонитися за це. Останній приклад у Бельбеку, коли неозброєна бригада військово-повітряних сил України прийшла і витіснила озброєних росіян. Просто зайшли і витіснили, і зараз вони контролюють аеропорт.

- Сьогодні російська влада взяла певну паузу, наскільки вона тривала?

- Все залежатиме від того, що відбуватиметься із захопленням приміщень обласних державних адміністрацій у східних і південних областях. Якщо це буде повторюватися і лунатимуть гасла "Росія рятуй, давай війська!", пауза може бути недовгою.

З іншого боку, вчорашнє засідання Радбезу показало, що Росія може опинитись у повній ізоляції. Сьогодні ми почули голос країн СНД, коли Назарбаєв закликав відмовитися від силового сценарію і сісти за стіл переговорів. Завтра в Україні будуть представники ОБСЄ, які спробують провести переговори з Російською Федерацією.

- І все ж, яка ймовірність того, що Путін почне військові дії?

- Я не хочу лякати людей, скажу так: сьогодні така ймовірність менша, ніж учора. Вчора вона була високою. Менша, бо є втрати економіки Росії, є тиск Заходу… І ми бачимо першу паузу.

- Чому українська влада не закрила кордони з Росією?

- Зараз це неможливо, це потрібно розуміти. Рішення про закриття кордонів приймається лише тоді, коли країна в стані війни. З політичного погляду це означає першими оголосити про початок війни, піти на поступку Путіну, зіграти за його сценарієм.

Окрім того, там є не лише міжнародні пункти пропуску, але й звичайні, через них щодня проходять люди, які мають родичів у Росії, працюють там… Закрити кордон – це посилити градус збурення, в першу чергу серед нашого населення.

Зрештою, зараз це неможливо і фізично, оскільки, у нас 1-2 прикордонники на кілометр, тому перекрити їх неможливо. До того ж, кордон із Росією інженерно не облаштований – там немає стовпів, колючого дроту, лише знаки. За бажання, той, хто захоче, перейде кордон і в разі заборони.

- Які кроки вживатиме Верховна Рада далі?

- Рада може робити політичні заяви, приймати постанови, вона дещо обмежена в цій ситуації. Усі важливі рішення зараз приймаються в уряді.

- Попри це, парламент сьогодні розглядав питання про мови. Чи варто це робити в нинішній ситуації?

- Річ у тім, що закон про мови, точніше його скасування, стало поштовхом для провокацій. На нього не звертали уваги, по суті, він не працював, але саме його скасування стало хорошим інструментом у певних руках. Усе, що зараз намагається зробити парламент, це узгодити всі питання, розбіжності, комісія швидко напрацює зміни, ніхто знову скасовувати його не збирається.

- Після заяви про можливе введення російських військ, багато заявляли про те, що українська армія системно розвалювалася. Це відповідає дійсності?

- Так, це правда. За великим рахунком це не складно відстежити. Саламатін, Лебедєв - люди з російськими паспортами, які мали стосунок до спецслужб РФ, - очолювали нашу армію останні роки. Причому бойова підготовка в армії не проводилась. Укроборонекспорт, Укрспецекспорт, вони теж розвалювались, у нас впав рівень продажу зброї, підприємства, які могли б виробляти зброю, теж розвалювалися.  Зовнішня розвідка на дуже низькому рівні… Підсумуйте це все і буде мати стан армії в Україні.

- Скільки часу знадобиться, щоб відновити армію після цього?

- Залежить від того, як ми будемо відновлювати армію. Якщо за старими радянськими зразками, то результату буде мало. Треба приймати рішення і переходити на інноваційні методи. Я подивився би на швейцарський досвід – резервістів.  Так, мати невелику кількість постійних військ, але яка буде в хорошій підготовці, буде швидко реагувати і вирішувати конфлікти блискавично, а все інше вирішувати за рахунок резервістів.

Зрештою, події, які відбулися, це ще й привід провести реорганізацію всієї служби безпеки, не лише армії, а МВС, розвідки, СБУ…. Роботи багато, адже є ще таке питання, як інформація, як бачите ми зараз програли інформаційну війну, а це питання життя і смерті.

У мене особисто є родина в Росії, яка телефонує і розказує про "бендерівців". Ми кажемо "так це ми і є бендерівці", а вони не вірять, і їх важко переконати, що в нас все не так, як намалювали їм там, що є багато брехні, перекрученої інформації. Найгірше, що все це відбувалось останні чотири роки.

- Чи доцільно все ж говорити про заборону російських каналів після всього? Чи це буде лише приводом для чергового конфлікту?

- Ну, це міжнародне право, не думаю, що можна якось заборонити трансляцію, але можна звертатися до провайдерів кабельного телебачення. Якщо вони поважають свою країну, то повинні вимкнути певні канали.

- А як щодо входження в НАТО після всіх цих подій?

- Думаю, це вже навіть не піддається сумніву, більшість громадян України буде за таке рішення.

- Для цього треба спершу вирішити питання перебування Чорноморського флоту в Україні?

- Так, але поки це дуже дискусійне питання. Звісно, його будуть торкатися, адже є порушення договорів із боку Росії.  Це складне питання, адже інфраструктура Севастополя дуже зав'язана на флоті. Тут не можна махати шашками, а треба добре подумати, що ми дамо місту на заміну, що принесе робочі місця і зробить процес розриву з ЧФ менш болісним. 

Ольга Каретнікова, Тетяна Ніколаєнко

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Новини