Юрій Мартинюк: у майбутньому контроль громади за державними чиновниками має бути тотальним (Galnet)

21.08.2015 12:13

Скандальний процес визначення кандидатури очільника Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, який тривав майже півтора року, добіг до завершення. 30 липня, після відкритого обговорення кандидатур на посаду очільника податкової у Львівській області, конкурсна комісія відібрала двох кандидатів на посаду начальника головного управління ДФС у Львівській області. Участь в процедурі взяли представники громадськості Львівщини, що є фактично, прецедентом для України, адже до цього часу усі призначення на посади такого рівня відбувались за повного ігнорування думки громади. 7 серпня голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка повідомив, що керівництво ДФС України надіслало для погодження подання на посаду очільника ДФС Львівщини кандидатуру Ігоря Кондро. Керівник обладміністрації проінформував, що підпише подання, відтак 18 серпня відбулось представлення нового керівника особовому складу ГУ ДФС у Львівській області. Про труднощі, з якими стикнулись громадські активісти Львівщини у боротьбі з кулуарними призначеннями на цю посаду, розповідає один з громадських активістів, учасник ініціативної групи проведення відкритого конкурсу, депутат Львівської міської ради від партії УДАР Юрій Мартинюк.

 - Пане Юрію, більше ніж півтора року громадськість Львівщини добивалась прозорого призначення керівника ДФС області. В результаті, керівництво ДФС України зупинилось на тій же кандидатурі, яку відстоювало і до проведення фінальної частини конкурсу. Чи досягнули громадські активісти своєї цілі? Чи може бути ефективною участь громадськості в кадрових процедурах державних органів, ДФС Львівщини, зокрема ?

- Насправді, ми не ставили собі за мету  брати участь у фактичному відборі претендентів на посаду, тобто, обирати керівника ДФС. Ми чітко розуміємо, що згідно закону, визначення керівника, так само як і проведення безпосередньо процедури кадрового відбору на цю посаду, належить до компетенції голови та посадовців центрального апарату ДФС України. Саме вони мають належні повноваження, фахову підготовку та належну компетенцію для таких призначень.

Однак, нас обурювало те, що протягом останніх 25 років усе це робиться кулуарно. Як наслідок, після цього ми постійно чуємо про різні корупційні скандали, звинувачення в тому, що посади продаються, купуються, обмінюються. Тому ми добивались того, щоб процедура конкурсу відбувалась максимально публічно. Після відвертого ігнорування кадрових рішень, прийнятих ще за головування І.Білоуса та чергового затягування конкурсу на посаду керівника львівського ДФС, у нас, природно, виникли підозри щодо об’єктивності та незаангажованості нового Голови ДФС України п. Насірова. Тому однією з наших вимог було те, щоб конкурс, чи принаймні, публічне обговорення кандидатур було проведене саме у Львові. Звичайно, те, шо відбулось, конкурсом назвати не можна. Проте на фоні кулуарних та закритих кадрових рішень по всій Україні, і це варто вважати значним досягненням. Наголошу, що вся наша діяльність мала на меті домогтись від очільника ДФС України провести всі процедури, пов’язані з призначенням на посаду в нашій області, в максимально прозорому та зрозумілому для громади режимі. Вважаю, що на цьому етапі ми зреалізували це завдання.

Конкурсна комісія з Києва у кількості 8 чоловік приїхала до Львова, будь-хто міг подати документи на конкурс, будь-хто з громади Львова міг прийти на засідання комісії і задати питання будь-кому з кандидатів.  Так само, будь-хто міг висловити аргументовані претензії щодо претендентів.

 - Чому не брали участі або відмовились брати участь учасники попереднього конкурсу, що відбувся в березні цього року?  Чому, на Вашу думку, скасували результати попереднього конкурсу, чи були для цього законні підстави?

 - Ігнорування результатів попереднього конкурсу було однією з причин, яка змусила нас, громадських активістів, висловити свої критичні зауваження з цього приводу. Адже жодних логічних пояснень на момент прийняття такого рішення громада так і не почула. Більше того, офіційної позиції ДФС з цього питання немає і дотепер.  За неофіційною інформацією, ми знаємо, що нібито, керівник відомства притримується точки зору, що очільники обласних управлінь ДФС мали б бути обрані з числа осіб, які мають досвід державної служби. Хоча, така позиція є доволі дивною, адже сам пан Насіров не має жодного досвіду державної служби і призначений був в результаті відкритого конкурсу, який був проведений в столиці. В будь-якому випадку, після того, як відбувся перший конкурс на посаду керівника львівської ДФС, кілька місяців не було жодного кадрового рішення. Тоді стало зрозуміло, що керівництво з якихось причин не бажає визначатись  з кандидатурою. Тому громадські активісти Львівщини мусіли бити на сполох. Ми висловили свою незгоду з такою політикою п.Насірова акціями протесту під податковою навесні цього року, численними листами на ім’я керівництва держави. Цим ми змусили керівника ДФС України, хоча й без пояснень, оголосити новий конкурс на посаду головного податківця Львівщини. За нашими наполяганнями це дійство (адже конкурсом це важко назвати) провели у Львові і з долученням громади області. Вважаю, що це перший крок, фактично прецедент в історії України, коли громада ставить вимоги  і добивається якихось результатів в донині виключно кулуарних кадрових питаннях.

- Чи не виглядає так, що своєю участю у цьому конкурсі, активісти позбавили громадськість можливості в майбутньому висловлювати претензії щодо якості роботи податківців, адже, майбутній керівник львівської ДФС – це, також, і вибір громади? 

- Участь в конкурсі представників громадськості не дає переможцям жодної індульгенції у своїй майбутній роботі. Навпаки, новий керівник повинен розуміти, що це – лише початок, і його робота завжди буде під пильною увагою і громадських активістів і бізнес-середовища. Адже, я ще раз хочу підкреслити – ми не маємо права і не прагнемо впливати на призначення в органах державної влади, однак наше право і наш обов’язок – контролювати діяльність цих органів та посадових осіб. І я маю великі сподівання, що у майбутньому, такий громадський контроль за державними чиновниками стане просто тотальним.

Тобто, такої ситуації, яка була в 2004 році, коли люди після революції розійшлись по домівках і сказали політикам, що ми свою справу зробили, а далі ваша робота, уже не буде. Громадськість не повинна віддавати політикам та чиновникам право вирішувати яким має бути наше життя. Ми започаткували формат, коли громада змісила владу пристати на свої умови. І це є одним з досягнень нашої діяльності, і майбутнім стандартом стосунків між громадою та владою. Наприклад, на Львівщині є велика кількість державних інституцій, керівники яких працюють в форматі виконуючих обов’язки. І увага громадськості, я переконаний, в першу чергу буде звернена саме на них.

Відповідно до законодавства, процедура призначень на посаду очільників державних установ відноситься до внутрішньої компетенції цих структур. На яких підставах представники громадськості брали участь в цьому конкурсі?

- Уся ця процедура готувалась в доволі хаотичному режимі та не побоюсь цього терміну «для відчепись». Ми кожного дня телефонували до Києва і запитували чиновників яким чином буде відбуватись конкурс, однак жодної адекватної відповіді на свої питання ми не отримували. Більше того, рядові працівники відповідних департаментів, управлінь та відділів в Києві, навіть не знали про що йде мова. Це все відбувалось таким чином, що кожного дня, коли ми читали чергову інформацію з офіційного сайту ДФС України, ми брали телефони і починали обдзвонювати усі доступні нам телефонні номери. І лише згодом ми розуміли, що над тими питаннями, які ми піднімали у своїх дзвінках, - ніхто навіть не намагався подумати.

Фактично ми, через громадський тиск стимулювали чиновників ДФС України організувати у Львові формат, який в ідеалі мав би змусити їх почути думку громади, або ж принаймні дати нам можливість донести свою думку про кандидатів на посаду перед тим, як відбудеться призначення. Ми пройшли доволі великий шлях, щоб чиновники зрозуміли, що без контролю громади таке призначення не відбудеться. І що ми не лобіюємо нічиїх  інтересів, що у нас немає персонального зацікавлення в конкретних персоналіях, що нам ніхто за це не платить. Ми просто хочемо зрозуміти, чому саме та чи інша людина призначена на ту чи іншу посаду. У мене склалось таке враження, що, принаймні представники ДФС, які приїжджали на це обговорення, це нарешті зрозуміли.

Також, слід відзначити, без сумніву, сміливу позицію голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки, який не побоявся вступити в конфронтацію з керівництвом такої впливової структури, якою є ДФС. Без його чіткої позиції нам, напевне, не вдалось би досягнути того результату, який ми маємо.

Під час голосування ви, разом з іншим представником громадських організацій утримались від голосування за кандидатів на посаду голови ДФС. Чому було прийняте таке рішення?

- Більше того, після того, як ми оголосили по такий намір, таке ж рішення прийняв і представник Львівської облдержадміністрації. Це пов’язано з тим, що протягом всього періоду, коли ми домагались свого законного права на чесні та прозорі призначення в органах державної влади, в тому числі і в ДФС, нас неодноразово звинувачували в тому, що ми лобіюємо того чи іншого кандидата. Потім нам закидали, що ми маємо якусь економічну вигоду з усього цього. Пізніше ми почули, що це виключно політичний піар.

Для  того, щоб  ні в кого не виникало сумнівів, що ми в цьому процесі незаангажовані, ми вирішили утриматись від голосування по всіх кандидатурах. Ми заявили про це кадровій комісії ще до моменту початку заслуховування кандидатів. Ще одна наша мотивація – наша глибока переконаність в тому, що громадськість не має права обирати керівника державного відомства. Для цього є роботодавець в особі уповноваженого на це органу. Однак ми маємо право знати як це відбувається. У випадку ж якщо ми бачимо що один з кандидатів – це особа, яка не  гідна займати таку посаду, ми хочемо мати можливість заявити про це та маємо право бути почутими.

- Якщо не брати до уваги зауваження щодо персоналій, чи відповідає конкурс вимогам, які громадські активісти  озвучували раніше у листі до голови ДФС Насірова?

- Насправді, я не можу сказати, що громадськість задоволена як результатами конкурсу так і самою процедурою його проведення. Однак ми зробили все від нас залежне, щоб спільно досягнути конструктивного результату. За кілька днів до визначеної дати ми, в міру своїх можливостей, поширили інформацію про це обговорення. Основний мессидж був такий: ми домоглись проведення конкурсу у Львові. Якщо комусь щось відомо про кандидатів, які претендують на цю посаду (а доступ до них був публічним на сайті ДФС), ми просимо подати інформацію, або прийти і сказати, що той чи інший представник не має права займати таку посаду і навести факти, які це підтверджують Натомість під час самого обговорення жоден з мешканців області, підприємців, громадських активістів не прийшов і не сказав, шо, наприклад, цей кандидат не може претендувати на посаду через те, що він особисто давав йому хабар, або він вимагав у мене хабар, або ж він був дотичним до криміналу чи іншої незаконної діяльності.

Проте, після того, як стали відомим  прізвища «фіналістів» цього конкурсу, ми почали отримувати шквал повідомлень, звинувачень, листів, запитань в соціальних мережах – а чому ви не сказали то-то, не задали таке-то питання, не виголосили такі-то факти. Відтак, хочеться задати запитання до всіх цих анонімів: а чому ви самі не прийшли і всього цього не сказали?

Чи разом з призначенням очільника ГУ ДФС у Львівській області усі претензії  представників громадськості Львівщини до цієї структури вичерпані?

- До того часу, поки новопризначений керівник ДФС буде сумлінно і чесно виконувати свою роботу, у нас претензій не буде. Однак хочу одразу анонсувати, що ми завітаємо в гості до нового очільника головного управління ДФС у Львівській області і будемо вимагати запровадження такої ж прозорої та публічної процедури призначення і для його заступників. Щоб ці люди також пройшли публічне обговорення своїх кандидатур, щоб громада мала можливість дати оцінку кожному з них. І повірте, спільними зусиллями ми зможемо очистити систему від того намулу, який не дає нам можливості рухатись далі.

Зрештою, Олег Синютка після розмови з майбутнім головним податківцем Львівщини повідомив, що Ігор Кондро готовий до формату відкритих конкурсів на посади його заступників. А от чи готові самі заступники до цього? Ми для себе ставимо завданням допомогти і п.Кондро, і його діючим та майбутнім заступникам, і керівникам районних податкових інспекцій, організувати цю процедуру і закликаємо громадськість Львівщини активно долучитись до цього процесу.

- До яких ще відомств «навідаються» найближчим часом громадські активісти Львівщини з аналогічними вимогами?

- Інститут «виконуючого обов’язки» діє сьогодні на митниці, в львівському відділені державної міграційної служби та в ряді інших державних структур. Власне, ми звертаємось до керівників нашої держави та керівництва області з закликом, щоб усі призначення керівників структур відбувались за участі громадськості та з дотриманням таких же вимог, що були нами озвучені при проведенні конкурсу на посаду голови ДФС Львівщини. Тому, ми продовжуватимемо супровід вказаного процесу у ДФС, та в подальшому будемо й далі активно відстоювати право громади Львівщини на прозорі та чесні призначення керівників в усіх державних структурах.

Galnet.org

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини