Кличко, боєць, що став мером, намагається завдати удару у Києві (Financial Times)

21.06.2016 17:27

У східному районі Києва з недоглянутими старими радянськими багатоповерхівками Віталій Кличко, колишній чемпіон світу з боксу, сходиться з реаліями міської політики. Його приїзд в район Лісового проспекту запланований для відкриття останнього з десятка сучасних центрів, де надають більш якісні муніципальні послуги. Натомість три години колишнього боксера - Доктора Залізний Кулак - завалюють скаргами про все на світі – від вибоїн і платіжок за тепло до продажу алкоголю біля дитячих майданчиків.

Тут він телефонує начальнику банку і через спікерфон просить розібратися зі скаргами пенсіонерів на черги, потім старий чоловік веде його в неохайну квартиру, щоб той втрутився у сімейну суперечку.

«Є багато проблем і великі очікування. Ми тільки почали втілювати зміни», - говорить Кличко кореспонденту FT. «Моє завдання – перетворити Київ на зразкове європейське місто з європейськими стандартами життя».

Більше двох років тому, під час проєвропейської революції, височенний Кличко був одним з найпомітніших політичних лідерів протесту.

Хоч він і був новачком у політиці та малодосвіченим оратором, але видатна постать українського національного героя поруч з уже сформованими політиками Арсенієм Яценюком та Петром Порошенком давала підстави прогнозувати, що він навіть може змінити на посаді президента Віктора Януковича, головного опонента протестів.

Проте, щоб не допустити розколу серед прозахідних виборців, він підтримав Порошенка на президентських виборах 2014 року. Яценюк став прем’єром. Кличко обійняв посаду мера Києва.

Через два роки, 44-річний Кличко усвідомлює, наскільки глибокими є проблеми в лише окремо взятій українській столиці. Досі невідомо, чи стане ця посада трампліном чи болотом, яке його засмокче.

Коли вірусом розійшлися фото, як Кличко падає зі свого складаного велосипеда, на якому їздить містом на манер Бориса Джонсона, дехто пожартував, що це падіння є метафорою його політичної кар’єри.

«Я поки не бачу якихось кардинальних змін на краще, проте я не помітив і значних скандалів», - говорить Андреас Умланд, науковець, який живе в Києві. «Напевно, можна зарахувати за досягнення, що протягом двох років війни на Сході не сталося масштабних зривів у функціонуванні міста».

Разом з молодшим братом Володимиром, який наступного місяця зійдеться у матчі-реванші проти британця Тайсона Ф’юрі, Кличко був одним з провідних боксерів свого покоління, програвши лише два з 47 матчів на момент завершення кар’єри в 2012.

Що ж мотивувало заможного екс-спортсмена взятися за такий виклик? Звертаючись цього року до членів Oxford Union, він сказав, що скарги його друзів на проблеми в Україні змусили його самому взятися за їх вирішення.

«Я ніколи не мріяв стати політиком. Життя дало мені таке завдання, і ти повинен прийняти цей виклик», -  сказав він студентам.

Його невеликий досвід вийшов на перший план під час протестів 2014 року, коли в опублікованій розмові нібито помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд сказала, що Кличко не був готовий до міністерського поста і повинен спершу виконати «політичне домашнє завдання». Київ дав йому таку можливість.

Міські фінанси підправили за рахунок реструктуризації євробондів на 500 млн дол. та ініціатив з електронного урядування - повного розкриття онлайн бюджетних витрат та більш конкурентних тендерних процедур, які тривалий час були джерелом незаконного збагачення. Мер каже, що коли минулого року ВВП України впав на 10%,  заходи з прозорості збільшили надходження в бюджет Києва на 30%.

Мер також попрацював над поліпшенням міського середовища: згорнув безконтрольні паркінги,  закрив кіоски, які блокували тротуари та продавали алкоголь поруч зі школами та парками, розширив міську мережу велодоріжок.

Хоч його національний рейтинг і упав, як і в інших пост-революційних лідерів, Кличко уникнув стрімкого падіння, як Арсеній Яценюк, якого звільнили з поста прем’єр-міністра в квітні.

Березневі опитування показували, що 19% відсотків українців ставляться до Кличка «дуже» чи «скоріш» схвально. Це менше, ніж понад 30-відсотковий рейтинг Міхеіла Саакашвілі, колишнього грузинського президента, який зараз є губернатором Одещини, але співмірний з рейтингом Петра Порошенка. У ході чергових виборів мера в 2015 році Кличко отримав 66,5% голосів у другому турі, побивши результат у 57%, з якими переміг на позачергових виборах за рік до того.

Якщо зміни у Києві продовжаться, Кличко «може повернутися в національну політику», вважає Умланд. Але багато місцевих мешканців кажуть, що реальних змін поки не було.

«Велодоріжка тут чи там – показуха», - говорить Вікторія, яка з дочкою відвідує парковий фестиваль, який проходить за підтримки міста. «Він повинен поліпшувати стандарти життя через зниження комунальних платежів», - додає вона, маючи на увазі різке підвищення плати за тепло, яке ввели під тиском МВФ.

На відкритті на Лісовому проспекті Кличко відмітає питання про національні амбіції, і каже, що «немає сенсу» це обговорювати, поки він не виграв свого бою за перетворення в місті.

«Київ – серце України. Зміни починаються з Києва, - говорить він. – Я ще не досяг результатів, які ставив перед собою. Я маю закінчити цю справу».

Financial Times

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Новини