Алєксєєв: Ухвалення закону про Конституційний Суд створить базу для його незалежного функціонування

09.02.2017 14:18

Ухвалення закону про Конституційний Суд створить базу для його ефективного функціонування як незалежного та самостійного державного органу. Про це заявив народний депутат від "УДАРу" Сергій Алєксєєв під час презентації законопроекту "Про Конституційний Суд України" (№5336-1) в Верховній Раді.

За словами Алєксєєва, законопроект виокремлює Конституційний Суд як самостійну та відмінну від судів інституцію – орган конституційної юрисдикції. Народний депутат зауважив, що законопроектом передбачений конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді КСУ. Зокрема, кожний з трьох суб’єктів призначення – Президент, Верховна Рада, з’їзд суддів (а в період між з’їздами – Рада суддів України) – формуватиме конкурсні комісії у складі правників з визнаним рівнем компетенції, які не беруть участі в конкурсному відборі на посаду судді КСУ. Сергій Алєксєєв також наголосив, що до складу конкурсної комісії від Верховної Ради входитиме щонайменше один представник від кожної депутатської фракції.

Він зауважив, що кожна комісія надаватиме рекомендації, на підставі яких відповідні суб’єкти ухвалюватимуть рішення про призначення. "Кількість рекомендованих кандидатур має щонайменше втричі перевищувати кількість вакансій на посаду судді КСУ. Така система дасть змогу призначити нових високопрофесійних незалежних суддів, якісно оновити існуючий склад КСУ", - наголосив Алєксєєв.

За словами народного депутата, також підвищено вимоги до кандидатур на посаду судді КСУ - стаж професійної діяльності у сфері права має становити не менше 15 років та високий рівень компетентності.

Сергій Алєксєєв також зауважив, що законопроект розширює повноваження Конституційного Суду. Так Суд розглядатиме конституційні скарги, надаватиме висновок щодо відповідність Конституції України питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою. При цьому, додав народний депутат, із повноважень КСУ вилучено непритаманну конституційним судам функцію – тлумачення законів.

За словами Алєксєєва, передбачено, що у складі Суду діятимуть Велика палата - 18 суддів; 2 сенати (по 9 суддів у кожному сенаті); 6 колегій (по 3 суддів у кожній колегії).

"Посилено незалежність Конституційного Суду як фінансову, так і щодо можливості політичного впливу", - додав народний депутат.

Крім того, додав він, законопроект передбачає, що згоду на затримання, тримання під вартою чи арешт судді КСУ ухвалюватиме Конституційний Суд. Повноваження припиняються у разі досягнення суддею 70 років. "Новою підставою для звільнення судді Конституційного Суду є вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді", - наголосив "ударівець". 

Проект закону був ухвалений в першому читанні.

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини