Ukraine’s chance to return to Europe (Financial Times)

24.10.2012 17:43

Парламентські вибори, які відбудуться цієї неділі в Україні, - фактично є референдумом, під час якого громадяни країни нададуть оцінку президентству Януковича, який у лютому 2010 року переміг на вільних і достатньою мірою конкурентних виборах. Але відтоді правила парламентських виборів змінено на користь союзників, котрі, як сподівається Янукович, і надалі підтримуватимуть його.

Змінилися й настрої серед українців. Свого часу багато виборців повірили обіцянкам Януковича поліпшити економіку та змінити їх життя на краще під впливом глибоких розчарувань наслідками стагнації, яка прийшла на зміну оптимізмові, породженому Помаранчевою революцією 2004 року. Але сьогодні вони ставляться до цих обіцянок песимістично. За даними опитування, дві третини українців сьогодні вважає, що країна рухається в неправильному напрямку.

Так виглядає, що влада Януковича переслідує дві мети, між якими опинилися українці: подальше просування олігархічного капіталізму, що і надалі монополізуватиме економіку країни, обмежуючи її потенціал, та використання судів та правоохоронних органів для того, щоб ув'язнювати своїх політичних опонентів, забороняти громадянам акції протесту та душити в ЗМІ критику суперечливої політики уряду.

Тим часом дипломатична ізоляція від Брюсселя, Москви й Вашингтона поставила Київ у невигідне становище. Стратегічна співпраця і національні інтереси відсунуто на задній план заради суто меркантильних угод.

Історична Угода про асоціацію між Україною та ЄС, що передбачає створення всебічної та поглибленої зони вільної торгівлі та забезпечення доступу до важливих для України ринків, залишається в стані невизначеності. Натомість торговельні війни з сусідньою Росією і далі завдають збитків вітчизняним експортерам.

Для України найближчі парламентські вибори – це шанс повернутися на європейський шлях розвитку. Проте це буде нелегко, оскільки нинішня виборча система все ще викликає недовіру в середовищі демократів.

Вибори до парламенту України, який складається з 450 народних депутатів, відбуваються за змішаною системою. Кожний виборець має два голоси: один голос віддає за партію, яка повинна подолати п'ятивідсотковий прохідний бар'єр, а другий – за кандидата, що обирається за мажоритарною системою.

Союзники уряду балотуються як «незалежні» кандидати в округах, в яких виступають опонентами представників провладної партії та опозиційних кандидатів. Ці «незалежні» кандидати мають підтримку з боку посадових осіб, які, наприклад, надають їм соціальних працівників для передвиборчої агітації в округах або фінансують громадські роботи. Також ці кандидати роздають пакунки з цукром, гречкою та простими ліками.

Правоохоронці та члени виборчих комісій не зважають на факти виборчих порушень. Тим часом кандидатів від опозиції залякують і не надають їм доступу до державних ЗМІ.

Виборчі комісії укомплектовано місцевими чиновниками та примарними представниками партій. Міжнародні та місцеві спостерігачі задокументували факти реєстрації місця проживання декількох членів комісій за однією і тією ж самою адресою. І саме в цій площині полягає вразливість чесних і справедливих виборів. Як колись казав Сталін: не важливо, хто голосує, важливо, хто рахує голоси.

Саме для того щоб вирішити подібні проблеми, два роки тому разом зі своїми колегами я заснував Український демократичний альянс за реформи («УДАР») для створення національної партії, яка об’єднує прихильників європейських демократичних цінностей і свободи економічної діяльності, відданих боротьбі з корупцією. Наша передвиборча програма також передбачає зміцнення громадянського суспільства через незалежні інститути та обмеження повноважень центрального уряду.

У разі нашої перемоги ми створимо антикорупційне бюро, до якого також будуть залучені громадські діячі та правозахисники. Під час цієї виборчої кампанії представники партії «УДАР» та громадські активісти зібрали понад 3 тисяч заяв від громадян про факти корупції з боку посадових осіб. Усі заяви стосуються фактів вимагання хабара за надання адміністративних послуг, які по суті є безплатними.

Влада не спромоглася забезпечити належні умови для проведення виборів без примусу та залякувань. Проте завадити громадянам взяти справи у свої руки вже неможливо. Політична активність громадян, як і під час Помаранчевої революції, є гарантією чесності виборів.

Віталій Кличко, чемпіон світу в суперважкій вазі і лідер партії «Український демократичний альянс за реформи»

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Новини