Валентин Наливайченко: Імітація євроінтеграції (Радіо Свобода)

20.12.2012 12:43

Європейська інтеграція у виконанні сьогоднішньої влади  – не більше, ніж імітація. ЄС забалакали до банальностей, заховали за нудними бюрократичними формулами, підмінили протокольним шампанським.

Вони імітують. «Зморені» корупцією чиновники вже в Європі: у Відні і Монако – як власники будинків, у Парижі та Мілані – як покупці в розкішних магазинах. Встигають, щоправда, і до Росії – вже як українофоби за викликом.

Зміст один – це торгівля майбутнім України задля сьогоденної вигоди групки людей. Для всіх українців – це втрата часу, можливостей і перспектив.

Що насправді має принести євроінтеграція для звичайних людей? Це європейські цінності, звільнення від корупції, європейські соціальні стандарти життя, зарплати та пенсії, європейський простір освіти та технологій, вільний безвізовий простір.

Але у нинішньої влади відсутнє таке розуміння. Для них євроінтеграція – це засіб боротьби за власне майбутнє, де арештовані опозиціонери є лише елементом торгу. Для бюрократа це процес заради процесу, туризм за бюджетні гроші.

Для владної верхівки, олігархів і бюрократів історії не існує. Їм байдуже, що Україна ще в часи Київської Русі була включена в загальноєвропейські політичні, економічні, культурні, наукові процеси – і ще на початку 20-го століття навчання чи робота за кордоном для українців не були проблемою. Фактично, тільки СРСР ізолював нас від Європи на 70 років. Ми повинні цю ізоляцію подолати реінтеграцією.

Країни-члени ЄС ефективно борються з корупцією. Масова антикорупційна люстрація всіх рівнів виконавчої влади і судової системи, що призведе до підконтрольності і відповідальності чиновників, дасть Україні незалежну судову систему, ефективні й підконтрольні громадськості правоохоронні  органи, прозорий і ефективний уряд. Цьому сприятимуть і новітні урядові технології, що є нормою життя в багатьох країнах ЄС – «прозорі офіси» та електронне урядування.

Євроінтеграція – це вільний розвиток середнього і малого бізнесу. Це припинення дотування олігархів-урядовців із державного бюджету, закриття офшорних «дірок», справедлива і прозора податкова система для всіх, хто хоче чесно працювати.

Євроінтеграція – це можливість для кожного українця вільно подорожувати і навчатися за кордоном. Це справедливий і прозорий порядок видачі віз, усунення бюрократії, посередників і надмірних додаткових платежів.

Євроінтеграція – це легалізація українців, що працюють у країнах ЄС, з подальшим захистом їх людських і соціальних прав. Водночас це створення в Україні умов, які дозволили б мільйонам українців повернутися і працювати вдома.

Нам потрібна євроінтеграція як стандарт життя. Стандарти, що унеможливлять отруйні продукти для дітей, «порошкове» молоко чи сосиски без м’яса; якості питної води; межі забруднення повітря; екологічності будівельних матеріалів, що мають стати основою для якісного життя українців.

Це стандарти безпеки праці, Болонський процес як європейський стандарт освіти, соціальні стандарти, коли зарплата працівників у собівартості продукту складає далеко не 6%, як нині.

Все це – реальна євроінтеграція, потрібна нашій країні і кожному з нас.

Натомість зараз нам намагаються нав’язати хибну альтернативу. Ігри в Митний союз з Росією - це шлях в нікуди. Найяскравіший приклад цьому – Білорусь, де я був головою дипломатичної місії в 2005-2006 роках. Втрата Білоруссю газотранспортної системи, постійні митні, нафтові і газові економічні війни – це поглинання, а не інтеграція.

Митний союз – це високий рівень корупції, низький рівень економічних свобод і гарантії права власності. Надприбутки олігархів і чиновників роблять Митний союз «територією безнадії», звідки вихід для компетентних, активних громадян – лише в еміграцію.

Протягом останніх років Україна стоїть на останній зупинці, де європейські потяги давно не зупиняються. І пересісти в електричку Митного союзу – означає взагалі потрапити на запасну колію євразійського вокзалу. Майбутнього у Митного союзу нема – є лише спроба продовжити минуле. Це – точно не наш шлях.

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Новини