Оксана Продан

Оксана Продан: Про несправедливі правила використання касових апаратів (ДЕНЬГИ.ua)

04.04.2019 18:59

Оксана Продан: Про несправедливі правила використання касових апаратів

Згідно з офіційними даними, в 2018 році співробітники Державної фіскальної служби провели майже 17 тис. перевірок 130 тис. суб'єктів господарювання, які використовують у своїй роботі РРО. Тобто під перевірки потрапило кожне восьме підприємство. І під час своїх "візитів" до кожного з цих платників податків знайшли порушення. В результаті підприємців оштрафували на 937 млн. грн. У 2017 році ця цифра була значно меншою - 388 млн. грн. Іншими словами, у бізнесу за минулий рік додатково вилучили 550 млн. грн.

Якщо ж ще врахувати витрати підприємців на придбання, ремонт і технічне обслуговування касових апаратів, то ми побачимо, що РРО в нашій країні перетворилися в додатковий податок, який стягують не тільки з підприємців, а й споживачів. Про що кажуть ці цифри? А про те, що якщо в 100 відсотках випадків перевірка закінчується штрафом, це означає, що система працює проти бізнесу. Вона влаштована таким чином, щоб загнати підприємців у глухий кут, створити максимум складнощів в процесі застосування касових апаратів, і за кожне дрібне порушення штрафувати.

Бізнес каже: фіскали завжди знайдуть, до чого причепитися. Найчастіше підприємців ловлять на неоприбуткуванні готівки в книзі обліку розрахункових операцій. Або на непроведенні якихось розрахунків через касовий апарат. Також багато штрафують за некоректне оформлення касових документів, за те, що якийсь товар не відображено в обліку товарних запасів. Перелік "порушень" досить широкий, оскільки процедури дуже заплутані і формалізовані. До того ж, кожен пункт правил використання РРО можна трактувати на користь фіскалів.

І якщо великі компанії можуть якось протистояти тиску з боку контролерів, то для дрібних підприємців перевірки і штрафи створюють цілу дюжину проблем. Сьогодні, наприклад, часто перевіряють невеличкі аптеки - для них РРО ввели з 1 січня 2019 року, в тому числі для тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування. Вони не знають, не вміють і дуже бояться працювати з РРО. І не дарма. Адже у віддалених селах часто немає Інтернету, внаслідок чого малий бізнес в разі ревізії гарантовано отримує штраф.

Варто зауважити, що будь-які перевірки - це тиск і залежність. Особливо, якщо система працює проти тебе. Фіскалам не потрібно докладати особливих зусиль. Вони приходять, прискіпливо перевіряють ваші розрахунки, знаходять одну дрібну невідповідність і штрафують. Законодавці та чиновники зробили роботу за них, коли розробляли нормативні документи. Тому необхідно усувати причину, а не боротися з наслідками. А причина - це несправедливі правила використання касових апаратів.

Хочу нагадати, що ще в грудні 2015 року на засіданні Національної ради реформ перші особи держави дали слово зберегти спрощену систему оподаткування і відшкодувати вартість касових апаратів в разі обов'язковості їх застосування платниками єдиного податку. Але з тих пір сфера застосування РРО лише розширювалася. Наприклад, з 2019 року зобов'язані використовувати касові апарати не тільки аптеки, а й продавці окремих категорій побутових товарів.

Це неприпустимо! Необхідно впроваджувати прозору, просту і орієнтовану на зручність систему РРО. Цього можна досягти тільки шляхом впровадження електронного чека і переходу на фіскальний облік за допомогою портативних пристроїв - смартфонів, планшетів. До того ж, пілотний проект по використанню ґаджетівв якості РРО був вдалим, і підприємці готові так працювати. Наступний крок - ухвалення законопроекту №4117 про лібералізацію готівкових розрахунків. Його норми скасовують подачу спеціальної звітності підприємцями. При цьому в будь-який момент можна буде отримати інформацію про операції за попередні періоди. Законопроект спрощує порядок застосування РРО та знижує корупційні ризики.

І хоча є ще розбіжності щодо того, як саме впроваджувати ґаджети, парламент разом з урядом зобов'язані схвалити нові правила гри і знизити тиск на бізнес і економіку.

Регіональні організації

Події та анонси

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Новини